Մղարթի 50 տարվա մեխանիզատորը
Մղարթցի 84-ամյա Գառնիկ Խաչատրյանի (անձնագրով՝ Գամառնիկ) կյանքը կտրականապես փոխվել է, երբ սկսել է տրակտոր վարել: Ասում է՝ ծանր մանկություն է ունեցել, բայց մեխանիզատոր դառնալուց հետո կյանքը բարելավվել է, իր աշխատանքն էլ՝ գնահատվել:
«Լավ աշխատել եմ, կյանքից էլ շատ գոհ եմ եղել,- ասում է Գառնիկ պապը,- Էն ժամանակ հա՛մ տրակտորներն էին քիչ, հա՛մ տրակտորիստները, բայց երկու տղով կարային էդ ամբողջը մշակել: 318 հեկտար վարելահող ուներ Մղարթը, էդքանը վարեինք, ցանեինք, հնձեինք, Լալվարում էլ ունեինք, էնտեղի տուկերը կապեին... էդ ընթացքում Ռուսաստան էլ եմ գնացել տուկ կապել, անընդհատ վազքի մեջ եմ եղել»:
Տրակտորիստն այն ժամանակ մեծ հարգանք ու պատիվ է վայելել: Տասնյակից ավելի մեդալներ է ստացել:
«Ժամացույց են տվել, սառոչկա են նվիրել, ավտո, պատվոգրեր, շնորհակալագրեր»,- ավելացնում է կինը՝ Էլմիրա Խաչատրյանը:
Գառնիկ և Էլմիրա Խաչատրյանները 62 տարի միասին են ապրում:
«Ինքը տրակտորիստ էր, իրա էդ մոխրագույն տրակտորից 3-4 հատ կար գյուղումը: Հաց եմ տանում առավոտվա, գնամ, ման գամ, գտնեմ, թե որ մեկն է ինքը, հացն ուտի, գամ, հետո ճաշը տանեմ, իրիկունվա հացը հասցնեմ,- հիշում է Էլմիրա Խաչատրյանը: - Հետը բանել եմ, 40 տարի հաց ու ջուր եմ ման ածել: Տրակտորը հետը կանգնել, սարքել եմ, ցեպը տրակտորի դուրս է եկել, տեղը գցել եմ, գնացել եմ, տրակտորումը ջուր չկա, չոր ա, կանգնել է, գնացել, ջուր եմ բերել, հետը մրոտել եմ, մրոտ ու ցեխոտ շորերը ամեն օր լվացել եմ, հավասար բանել եմ, մի բան էլ ավել»:
Իրենց սիրո կամ ամուսնության մասին հարցերը ամուսինները շրջանցում են: «Էդ տանջանքի մեջ էլ սեր գոյություն կունենա՞: Տունը լիքը երեխա, գոմը՝ ոչխար, կով, հորթ, սրա հետ էլ 4 հատ հաց տանեմ, բա էլ սիրելու վախտ կլինի»,- ասում է Էլմիրա Խաչատրյանը:
Նրանք 5 աղջիկ ունեն: Ապրում են փոքր դստեր հետ:
Գառնիկ Խաչատրյանը 15 տարի է՝ տրակտորով չի վարում: ԽՍՀՄ-ի փլուզումից հետո սեփականաշնորհած տրակտորը նա նվիրել է դստերը, և հիմա փեսան է աշխատեցնում այն:

84-year-old Garnik Khachatryan remembers the old days with fondness and says he has no regrets about his life, marriage, and fifty years of operating a tractor.
In fact, Mr. Khachatryan says his life took a radical turn for the better when he started operating a tractor to plow and harvest 318 hectares of land in the Lori village of Mghart.
“Back in the day, there was a shortage of tractors and operators, but I and another guy managed it all,” Khachatryan says proudly as his wife Elmira looks on.
Tractor operators were in high demand and the best were highly decorated.
Mr. Khachatryan shows us a drawer of government medals dating back to the 1970s, in recognition of his labor
“They gave him a watch, a shirt, a car and heaps of awards,” adds Mrs. Khachatryan.
Mr. Khachatryan says life and work in the village was much more organized and efficiently run when compared to today.
The couple have been together for 62 years.
“He was a tractor operator. There were three or four of his gray tractors in the village. I’d bring him meals in the mornings and evenings,” she recalls.
Mr.Khachatryan hasn’t driven a tractor in fifteen years. He’s gifted the tractor he privatized after the collapse of the Soviet Union to one of his five daughters. His son-in-law now uses it to work the land.
The couple avoids answering questions about their apparent blissful married life and how they stayed together for so long.
“Do you think that love could have survived in all that torment? A house full of kids, a barn full of animals. Was there any time for love?” Mrs. Khachatryan asks.