Ֆրանսիայի վարչապետ Էդուարդ Ֆիլիպը կմասնակցի Փարիզում Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակի արարողությանը
Այս տարի Ֆրանսիան պաշտոնապես ոգեկոչում է Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակը: Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը ապրիլի 11-ին ստորագրել էր ապրիլի 24-ը Հայոց ցեղասպանության հիշատակի օր հաստատելու հրամանը: Մայրաքաղաք Փարիզում եւ մյուս քաղաքներում, համաձայն նախագահի հրամանի, հիշատակի միջոցառումներ են կազմակերպվել: Առաջին անգամ երկրի վարչապետը կմասնակցի Օսմանյան Թուրքիայում կոտորածի զոհ դարձած 1.5 մլն հայերի հիշատակի հարգման արարողությանը: Վարչապետ Էդուարդ Ֆիլիպը իր ներկայությամբ կպատվի Փարիզի 8-րդ թաղամասում, Կանադայի հրապարակի մոտ գտնվող Կոմիտասի արձանի առաջ տեղի ունենալիք հավաքը:
««Այս ազգային օրը» Էմանուել Մակրոնի նախընտրական խոստումն էր»,- գրում է ֆրանսիական «Ֆիգարո» պարբերականը:
Հիշատակի միջոցառումները Ֆրանսիայի տարբեր քաղաքներում մեկնարկել են երեկվանից:
Լուսանկարը` Սեբաստիեն Սորիանո, «Լե Ֆիգարո», Հիշատակի միջոցառում Հանրապետության հրապարակում, Փարիզ, 23-ը ապրիլի

Премьер-министр Франции Эдуард Филипп примет участие в церемонии поминовения жертв Геноцида армян в Париже
В этом году Франция официально чтит память жертв Геноцида армян. 11 апреля президент Эммануэль Макрон подписал приказ о провозглашении 24-го апреля во Франции Днем памяти жертв Геноцида армян.
Впервые дань уважения памяти 1,5 млн армян, ставших жертвами резни в Османской Турции, воздаст премьер-мингистр страны. Эдуард Филипп почтит своим присутствием мероприятие, которое состоится перед памятником Комитасу, установленном рядом с площадью Канады в 8-ом квартале Парижа.
“Учреждение этого национального дня было предвыборным обещанием Эммануэля Макрона”,- пишет франузское издание “Фигаро”.
Со вчерашнего дня во французских городах проводятся мероприятия в память о трагических событиях 1915 года в Османской Турции.
Фото: Себастьен Сориано, “Ле Фигаро”: мероприятие в память жертв Геноцида армян на площади Республики, Париж, 23 апреля