Ալեն Սիմոնյանը կոչ է անում ԱԺ նիստի տապալման հարցում քաղաքական ինտրիգներ չփնտրել
ԱԺ փոխխոսնակ Ալեն Սիմոնյանի վստահեցմամբ՝ արտահերթ նիստի աշխատանքների ձախողումը «զուտ տեխնիկական հարց է, և այդտեղ որևէ ինտրիգ պետք չէ փնտրել»։ Այս մասին խորհրդարանում լրագրողների հետ զրույցում ասաց Սիմոնյանը։
Հիշեցնենք, որ արտահերթ նիստը իրավազոր չէր «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավորների չներկայանալու պատճառով։
Սիմոնյանն ասաց, որ «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավորների մի մասը մեկնել է Արցախ, և դա է պատճառը, որ քվորում ապահովելու համար անհրաժեշտ պատգամավորների քանակ չկա:
«Վստահ չեմ, որ բոլորն են մեկնել, բայց օրենքը պահանջում է՝ սպասենք։ Կրկնում եմ՝ սա հատուկ քաղաքական ակցիա չէ, ուղղակի տեխնիկական է, համենայն դեպս լավ չէ, որ պատգամավորները ճիշտ չեն հաշվարկել, գուցե պետք էր, որ քվեարկությունից հետո գնան»,- ասաց նա:
Հարցին՝ արդյոք կապ կա՞ այն հարցում, որ պատգամավորները հենց այսօր են մեկնել Արցախ, քանի որ այսօր սպասվում է Նիկոլ Փաշինյանի և Իլհամ Ալիևի հանդիպումը, Սիմոնյանն ասաց, որ եթե անգամ համընկնումը պատահական է, ապա ճիշտ որոշում է։
Սիմոնյանը, սակայն, չհստակեցրեց, թե Արցախ մեկնած պատվիրակության կազմում քանի պատգամավոր կա:
Տեղեկացնենք, որ Արցախ մեկնած պատգամավորները մեծ մասամբ հանձնաժողովների նախագահներն են, պաշտպանության և անվտանգության հարցերի հանձնաժողովի անդամների գերակշիռ մասը, «Իմ քայլը» խմբակցության ղեկավարն ու քարտուղարը։
ԱԺ կանոնակարգ-օրենքի համաձայն՝ նիստը կարող է իրավազոր համարվել, եթե չորս ժամվա ընթացքում գրանցվի պատգամավորների ընդհանուր թվի առնվազն կեսը: Այս պահին գրանցվել է 51 պատգամավոր։

Ален Симонян призвал не искать политической интриги в срыве внеочередного заседания НС
Вице-спикер Национального Собрания Ален Симонян заверил, что срыв работы внеочередного заседания парламента носит исключительно технический характер, поэтому не следует искать в этой ситуации какую-либо интригу. Об этом Симонян сказал на встрече с журналистами.
Напомним, что внеочередное заседание НС не состоялось из-за отсутствия депутатов фракции “Мой шаг”.
По словам вице-спикера, часть депутатов фракции отбыла в Арцах, поэтому обеспечить кворум не удалось.
“Я не уверен в том, что уехали все, но закон требует подождать определенное время. Повторяю, что это не специальная политическая акция, а вопрос технического характера. Возможно, депутатаам следовало уехать после голосования”,- сказал вице-спикер.
На вопрос, связана ли поездка парламентариев в Арцах с ожидающейся сегодня встречей Никола Пашиняна и Ильхама Алиева, Ален Симонян ответил, что даже если это случайное совпадение, то оно представляет собой правильное решение.
А.Симонян, однако, не уточнил, сколько депутатов выехало в Арцах.
Отметим, что в состав этой делегации вошли в основном председатели постоянных комиссий, члены парламентской комиссии по вопросам обороны и безопасности, руководитель и секретарь фракции “Мой шаг”.
По закону-регламенту Национального Собрания заседание может считаться правомочным, если в течение четырех часов будет зарегистрирована как минимум половина от общего числа депутатов. На данный момент зарегистрировался 51 депутат.