Վարչապետը՝ իր վարկերի, ԱԺ նախագահն էլ՝ սառեցված հաշիվների մասին
«Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Մանե Թանդիլյանը կառավարության 2018 թվականի ծրագրի կատարողականի ժամանակ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին հիշեցրեց, որ սպառողական վարկերի թիվն աճել է, ինչը մտահոգիչ է, քանի որ պարզ է դառնում, որ քաղաքացիները սպառողական հարցերը չեն կարողանում լուծել և ստիպված վարկեր են վերցնում։ Այս հարցին պատասխանելիս վարչապետը հիշեց իր վարկային պատմությունը.
«Գիտեք՝ օրինակ՝ ես հիմա մտածում եմ, որ մեր տանն ինչ կա՝ լվացքի մեքենա, սառնարան, բոլորը վարկով ենք առել, շատ հարմար վարկեր են առաջարկում: Օրինակ՝ ամիսը 6000 դրամ վարկով դու ձեռք ես բերում օրինակ՝ լվացքի մեքենա, ինչի միանգամից 300 հազար դրամ վճարես, եթե կարող ես ամիսը վեց հազար դրամով վճարել, եթե չեմ սխալվում, մեր լվացքի մեքենայի վարկը մինչև հիմա չենք վերջացրել»,- ասաց Փաշինյանը։
Այս հարցի ժամանակ արձագանքեց նաև ԱԺ նախագահ Արարատ Միրզոյանը.
«Հենց նույն տրամաբանությամբ էն օրը գնացի հեռուստացույց վերցնելու, էն էլ ինձ ապառիկ չտվեցին, հարկադիրը կալանք էր դրել հաշվիս վրա, չվճարած տուգանք ունեի»,- պատմեց խորհրդարանի խոսնակը։
Այս խոսքերից հետո դահլիճից լսվեց ծափահարությունների ու ծիծաղի ձայներ, ապա հաջորդեցին վարչապետի կատակները։
«Ուրեմն վաղը կգրվի, որ դուք Զեյնալյանի հետ ինչ-որ պրոբլեմներ ունեք ներքաղաքական, ինքը ձեր ոտքի տակն է քանդում, դուք էլ իր, դրա համար հարկադիրով ձեր հաշիվների վրա կալանք է դրել,- ծիծաղելով ասաց Փաշինյանը, ապա ավելացրեց,- ընդ որում ես եմ ասել, որ կալանքը դնե՞ք, թե ես չեմ ասել»,- ասաց նա՝ հայացքն ուղղելով Արդարադատության նախարար Արտակ Զեյնալյանին։

Премьер о своих кредитах, спикер НС о своих замороженных счетах
В ходе обсуждения в Национальном Собрании отчета о выполнении программы правительства 2018 года депутат паррламентской фракции “Светлая Армения” Мане Тандилян напомнила премьер-министру Николу Пашиняну об увеличении числа потребительских кредитов. По словам депутата, это свидетельствует о том, что граждане не могут решать свои потребительские проблемы и вынуждены брать кредиты. В своем ответе на этот вопрос премьер вспомнил свою кредитную историю. “Я сейчас подумал о том, что наша стиральная машина и холодильник куплены в кредит. Предлагаются очень удобные кредиты. Например, за шесть тысяч драмов в месяц можно купить в рассрочку, скажем, стиральную машину. Ззачем платить сразу 300 тысяч, если можно каждый месяц платить по шесть тысяч драмов. Если не ошибаюсь, кредит по нашей стиральнй машине мы еще не полностью погасили ”,- сказал Пашинян.
На этот вопрос откликнулся и спикер Национального Собрания Арарат Мирзоян. “Следуя этой логике, я на днях отправился покупать телевизор, но мне кредит не выдали, так как Служба принудительного исполнения судебных актов наложила арест на мои счета – у меня был неоплаченный штраф”,- отметил спикер.
Зал отреагировал на эти слова аплодисментами и смехом. Затем последовали шутки премьера.
“Завтра напишут, что у вас есть внутриполитические проблемы с Зейналяном, что он роет яму вам, вы – ему, поэтому он наложил арест на ваши счета. И при этом я сказал, чтобы наложили арест. Или не я?” – со смехом добавил премьер, посмотрев в сторону министра юстиции Артака Зейналяна.