Վարչապետը՝ ռազմաարդյունաբերական համալիրի նոր արտադրանքների մասին
«Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր, ԱԺ պաշտպանության և անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Անդրանիկ Քոչարյանը կառավարության 2018 թվականի ծրագրի կատարողականի քննարկման ժամանակ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին հիշեցրեց վերջինիս խոսքերը՝ խորհրդարանական վերահսկողությունը կառավարության համար ամենակարևոր գործիքներից մեկն է։
«Մենք առաջին անգամ իրականացրինք լսումներ՝ ուղղված կառավարության ծրագրի կատարողականին։ Այդ փաստաթուղթը, որ մեզ ներկայացվեց, ոչ ամբողջական էր, որպեսզի կարողանայինք լսումների ընթացքում բոլոր հարցերի կատարողականի մասին ինֆորմացված լինել։ Ուզում եմ հնչեցնել կարևոր մի ուղղության մասին, որտեղ 2019 թվականի ծրագրում հստակ քաղաքական մեսիջ էր դրված՝ դրա կարևորության մասին, դա ռազմական արդյունաբերության լոկոմոտիվ դերն էր՝ որպես տնտեսական հիմնական ուղղություն, կուզեի այդ բացը լրացվեր»,-ասաց Անդրանիկ Քոչարյանը։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն արձագանքեց, որ ռազմաարդյունաբերական համալիրն այն ոլորտներից է, որտեղ հետազոտական աշխատանքի արդյունքում կառավարությունը պարզել է, որ հատկացված գումարները, որոնք շատ չեն, շատ դժվարությամբ են կարողանում ծախսել կամ էլ չեն կարողանում ծախսել։
«Որովհետև այդ գումարը ծախսելու համար պետք են որոշակի ինֆրաստրուկտուրաներ, մասնագիտական կարողություններ, մենք էս խնդիրն ունենք, ուստի քաղաքականությունն այն է, որ ռազմաարդյունաբերությանը պետք է լուրջ ֆինանսավորում հատկացնենք որպեսզի սայլը տեղից շարժենք»,- ասաց Փաշինյանը։
Ինչ վերաբերում է այն հարցին, թե ինչ հաջողություններ կան այդ ոլորտում, վարչապետն ասաց.
«Այո, որոշ հաջողություններ ունենք այն առումով, որ ունենք որոշ մշակումներ, որոնք կարող են դառնալ շատ լուրջ սերիական արտադրություն, բայց էս փուլում մեր հիմնական խնդիրն է փորձաքննության ենթարկել էդ մշակումները, համոզվել այդ մշակումների մարտունակության մեջ և դրանից հետո նոր սկսել արտադրությունը, պետք է հաշվի առնենք, որ միայն հայաստանյան շուկայով բավարարվելու պարագայում մենք էդ արտադրության համար հեռանկար չենք ստեղծում, արտահանմանը միտված պետք լինի, որովհետև զենքի շուկան աշխարհում շատ մեծ շուկա է, և պետք է փորձենք առաջարկ ունենալ այդտեղ»,- ասաց Փաշինյանը։
Փաշինյանի խոսքով՝ ռազմաարդյունաբերական համալիրի ամբողջ փիլիսոփայությունը և տրամաբանությունը պետք է փոխվի.
«Օրինակ եթե մենք արտադրում ենք զենքի մի տեսակ, որը շատ վաղուցվանից տարբեր տեղերում արտադրվում է, արդյոք դա մենք համարո՞ւմ ենք ռազմաարդյունաբերական համալիր, ես, անկեղծ ասած, էդպիսին չեմ համարում, մեր պատկերացմամբ այն պետք է հիմնված լինի նոր տեխնոլոգիաների վրա, պետք է նոր բան ստեղծել»,- ասաց Փաշինյանը։

Премьер о новой продукции ВПК
Депутат парламентской фракции “Мой шаг”, председатель постоянной комиссии по вопросам обороны и безопасности Андраник Кочарян во время обсуждения отчета о выполнении программы правительства 2018 года напомнил премьер-миниистру Николу Пашиняну его собствернные слова о том, что для правительства парламентский контроль – один из самых важных инструментов.
“Мы впервые организовали слушания, посвященные выполнению программы правительства. Документ был представлен нам в неполном объеме и позволял иметь информацию по всем вопросам, касающимся выполнения программы. Хочу назвать важное направление, в отношении которого в программе 2019 года содержится четкий политический мессидж. Это военная промышленность как основное направление экономики”,- сказал Андраник Кочарян.
Премьер-министр Никол Пашинян, касаясь военно-промышленного комплекса, отметил, что в результате проведения исследовния в этой отрасли правительство выяснило, что выделенные суммы, которых и не очень много, расходуются с трудом, либо даже не расходуются.
“Для использования этих средств нужны определенные инфраструктуры, специальные навыки. У нас есть эта проблема, поэтому политика состоит в том, чтобы военная промышленность получала серьезное финансирование, что позволит сдвинуть дело с мертвой точки”,- сказал Пашинян.
“Да, в этом плане у нас есть определенные успехи, в частности некоторые разработки, которые могут положить начало серьезному серийному производству. Но на данном этапе наша основная задача в том, чтобы провести экспертизу и убедиться в боеспособности этих разработок, и только после этого наладить производство. Необходимо учесть, что в перспективе мы не только должны довольствоваться удовлетоврением потребностей армянского рынка, но и развивать экспорт, потому что в мировом масштабе рынок оружия очень велик, и мы должны попытаться что-то предложить”,- сказал Никол Пашинян.
По словам премьера, необходимо изменить философию и логику военно-промышленного комплекса: “Если мы производим какой-то вид оружия, который давно производится в других местах, можем ли мы считать, что имеем военно-промышленный комплекс? Откровенно говоря, я так не считаю. В нашем представлении военно-промышленный комплекс должен быть основан на новых технологиях. Необходимо создавать что-то новое”,- сказал Пашинян.