Ն. Փաշինյան. «Նախկին խորհրդարանական մեծամասնության ներկայացուցիչները, թաշկինակներն առած, առավոտից իրիկուն լացեր էին դնում ԵԽԽՎ միջանցքներում»
Կառավարության 2018 թվականի ծրագրի կատարողական զեկույցի քննարկման ժամանակ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն անդրադարձավ նաև նախկին քաղաքական մեծամասնության դժգոհություններին։ Վարչապետը զարմանքով արձանագրեց, որ երկրում այլևս չեն խոսում այն մասին, որ ընտրությունները կեղծել հասկացություն չկա։
«Ոչ մեկ չի ասում` էս ինչ տեղի ունեցավ, եթե մի տարի առաջ գնայինք քաղաքացուն ասեինք` ձեր մի քվեով կարող եք որոշել քաղաքական գործիչների՝ պատգամավորների, վարչապետերի ճակատագրեր, ի՞նչ կասեր քաղաքացին, ու ասում էր` դավայ, դավայ, բայց ոչ մեկն այսօր նույնիսկ կասկածի տակ չի առնում այդ փաստը։ Ազգային վիճակագրական ծառայությունում չեք գտնի տող՝ ժողովրդավարություն, աճել է, ենթադրենք, 79,8 տոկոսով, ոչ ոք չի ասում` էդ ինչ հրաշք է տեղի ունեցել, որ երկրի գոյության 28 տարվա ընթացքում տեղի ունեցան խորհրդարանական ընտրություններ ու միջազգային դիտորդները ոչ մի պրիտենզիա չունեն իշխանությունից»,- ասաց Փաշինյանը։
Վարչապետը վստահեցրեց՝ աշխարհի բոլոր երկրները ընդունում են, որ ՀՀ-ն ժողովրդավարական երկիր է, և ընտրությունները տեղի են ունենում ազատության, արդարության ու թափանցիկության պայմաններում։
«Սկսած 2018-ի մայիսից՝ նախկին խորհրդարանական մեծամասնության ներկայացուցիչները, թաշկինակներն առած, առավոտից իրիկուն լացեր էին դնում ԵԽԽՎ միջանցքներում, որ վայ, մեզ էնտեղ հալածում են, իրենք համարում էին, որ էն մանիպուլյացիաները, որոնք իրականացրել են իրենց իշխանության տարիներին, հաջողվելու է իրենց հակառակ պրոցեսը անել։ Ուրախ եմ արձանագրել, որ ընդամենը երկու օր առաջ հրապարակվեց ԵԽԽՎ համազեկուցողների հաղորդագրությունը Հայաստան կատարած այցի մասին, և Երրորդ Հանրապետության պատմության մեջ առաջին անգամ է, որ այցի արդյունքներով զրո պրիտենզիա ունեին կառավարության և կառավարության մտադրությունների նկատմամբ»,- ասաց Փաշինյանը։
Վարչապետը հիշեցրեց նաև, որ 2018 թվականի ընթացքում ԵՄ-ից ապաստարան խնդրող ՀՀ քաղաքացիների թիվը երեք անգամ կրճատվել է.
«Սրանք բաներ են, որ չեն նկատվում, բայց վկայում են, որ ՀՀ-ում վերջին տասը ամսվա ընթացքում տեղի են ունեցել էն մասշտաբի փոփոխություններ, որ, կներեք, 27 տարվա ընթացքում մեզ այդպես էլ չէր հաջողվել իրականացնել, բայց սա ո՞ւմ շնորհիվ է՝ ՀՀ քաղաքացիների, որովհետև երկրում բովանդակային փոփոխություն չի կարող անել մեկ հոգին, տաս հոգին նույնիսկ հազար հոգին, նման խորությամբ փոփոխություններ կարող են անել միայն հարյուր հազարավորները, միլիոնները»,- ասաց նա։

Н.Пашинян: “Представители бывшего парламентского большинства, держа в руках платки, с утра до вечера льют слезы в коридорах ПАСЕ”
В ходе обсуждения доклада о выполнении программы правительства 2018 года премьер-министр Никол Пашинян в числе прочих вопросов коснулся недовольства, которое высказывает бывшее политическое большинство. Премьер с удивлением констатировал, что в стране больше не говорят о существовании такого понятия, как фальсификацция выборов. “Никто не гововрит, что за чудо призошло – за 28 лет существования страны прошли парламентские выборы, и у международных наблюдателей не оказалось ни одной претензии к властям”,- сказал Пашинян. По словам премьера, все страны мира признают, что Республика Армения – демократическая страна, и выборы проишли в условиях свободы, справедливости и прозрачности.
“Начиная с мая 2018 года представители бывшего парламентского большинства, держа в руках платки, с утра до вечера льют слезы в коридорах ПАСЕ – мол, там осуществляются гонения на нас. Хочу с радостью сообщить, что два дня назад было опубликовано сообщение содокладчиков ПСЕ о визите в Армению. И впервые в истории Третьей Республики по результатам визита у них было ноль претензций к правительству и намерениям правительства”,- сказал Пашинян.
Премьер также напомнил о том, что число граждан Армении, просящих убежища в странах Евросоюза, по сравнению с 2018 годом просили сократилосьь втрое.
“Это вещи, которые остаются незамеченными, но они свидетельствуют о том, что за последние десять лет в Армении произошли изменения такого масштаба, которые, извините, за 27 лет нам так и не удалось осуществить. Но благодаря кому это произошло? Благодаря гражданам РА, потому что один человек, даже десять или тысяча человек не могут осуществить в стране содержательные изменения. Такие изменения могут осуществить только сотни тысяч, миллионы…” – сказал Н.Пашинян.