ԱԱԾ-ն ուսումնասիրում է «Տրոյկա լվացքատան» մասին «Հետք»-ի հոդվածում նշված փաստերը
Ազգային անվտանգության ծառայությունն (ԱԱԾ) ուսումնասիրում է «Տրոյկա լվացքատան» մասին «Հետք»-ի հետաքննությունը: Այս մասին խորհրդարանում «Հետք»-ի հարցին ի պատասխան՝ ասաց ԱԱԾ տնօրեն Արթուր Վանեցյանը:
Մեր դիտարկմանը, որ հետաքննության շրջանակներում պարզվել է, որ հայ արտագնա աշխատողների անձնական տվյալներն օգտագործվել են փողերի լվացման նպատակով, արդյոք ԱԱԾ-ն այդ դեպքի առթիվ քրեական գործ հարուցե՞լ է, Վանեցյանն արձագանքեց.
«Հարուցված գործ դեռևս չկա, կլինեն ստուգումներ, եթե ի հայտ կգան փաստեր, որ օրենքը խախտվել է, անմիջապես կհարուցվի քրեական գործ, և կիրականացվի նախաքննություն»:
Մեր ճշտող հարցին՝ այս պահին ուսումնասիրություններ կա՞ն, Արթուր Վանեցյանն ասաց՝ միշտ են ուսումնասիրություն կատարում:
Դիտարկմանը, որ խոսքը «Հետք»-ի վերոնշյալ հետաքննության մասին է, ԱԱԾ տնօրենն ասաց. «Հետքի բոլոր նյութերով զբաղվում ենք»:

National Security Service (NSS) Director Artur Vanetsyan says that his agency is examining several aspects of the “Troika Laundromat” investigation conducted by Hetq and its OCCRP partners.
The investigation has uncovered a multi-billion-dollar money laundering scheme involving Russian political and criminal circles who used the fake signatures of seasonal migrant workers from Armenia to divert money from the eyes of state tax authorities.
When asked by this reporter to comment on revelations that the personal data of Armenian citizens had been used in the scheme, Vanetsyan replied, “No case has been launched as yet. If we find evidence of law violations, we’ll immediately launch a criminal case.”
Vanetsyan appeared before the National Assembly today, taking questions on a variety of topics from MPs.