Վարչապետը նախկին պաշտոնյաներին խորհուրդ է տալիս կոռուպցիոն ճանապարհով ձեռք բերած պետական գույքը վերադարձնել պետությանը
«Երբ անցյալ տարի՝ ամռանը, այցելեցի Մեղրու ազատ տնտեսական գոտի, պարզեցի, որ այն հողատարածք չունի, ինչը տարօրինակ փաստ էր»։ Այս մասին ասուլիսի ժամանակ ասաց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ անդրադառնալով նախկին պաշտոնյաների կողմից հողերի սեփականաշնորհման գործընթացին։
«Երբ սկսեցինք այս հարցով զբաղվել, պարզվեց, որ մի շարք ձեզ հայտնի բարձրաստիճան պաշտոնյաներ Մեղրու ազատ տնտեսական գոտու տարածքի ամբողջ հողերը սեփականաշնորհել են, ընդ որում՝ սեփականաշնորհել են ծիծաղելի գներով։ Առաջին բանը, որ մենք արեցինք, ինչի համար մեզ կքննադատեք, լուր ուղարկեցինք, որ չի կարող էսպես լինել, եկեք կամավոր այդ հողերը վերադարձրեք պետությանը, և նրանք մերժեցին»,- ասաց Փաշինյանը՝ տեղեկացնելով, որ այդ դեպքով քրեական գործ է հարուցված, ապա համոզմունք հայտնեց, որ այդ գործի շրջանակում ապացուցվելու է, որ պաշտոնեական դիրքի չարաշահմամբ են որոշ բարձրաստիճան պաշտոնյաներ տարաքներ ձեռք բերել։
«Ես խորհուրդ եմ տալիս նախկին բարձրաստիճան պաշտոնյաներին՝ կոռուպցիոն ճանապարհով ձեռք բերված գույքը, փողը, որոնք ապօրինություններով են ձեռք բերվել, ներկայանալ իրավապահ մարմիններին, խոստովանական ցուցմունքներ տալ և այդ հողերը վերադարձնել պետությանը»,- ասաց նա։
Վարչապետի խոսքով՝ ներդրումային շատ ծրագրեր հնարավոր չի լինում իրականացնել, քանի որ հողատարածք չկա։ Շատ դեպքերում, երբ այդ նախկին պաշտոնյաներին են դիմում ներդրումային ծրագիր իրականացնող անձինք, նրանց այդ հողատարածքների գնման համար ինքնարժեքից տասն անգամ ավելի գումար է առաջարկվում։
Վարչապետը նաև դիմեց իրավապահ համակարգի ներկայացուցիչներին, որպեսզի ապօրինի ձեռք բերված պետական գույքի գնման գործընթացների նկատմամբ հետևողական լինեն։

Премьер посоветовал бывшим должностным лицам вернуть государству имущество, приобретенное коррупционным путем
“Когда летом прошлого года я посетил свободную экономическую зону в Мегри, то выяснил, что она не имеет своей территории, что очень странно”,- сказал на сегодняшней пресс-конференции для представителей СМИ премьер-министр Никол Пашинян, касаясь процесса приватизации земель бывшими должностными лицами.
“Когда мы стали заниматься этим вопросом, выяснилось, что ряд известных вам должностных лиц приватизировали все земли в свободной экономической зоне Мегри, причем приватизировали по смехотворным ценам. Первое, что мы сделали и за что нас будут критиковать, это заявили о том, что это невозможно, и призвали добровольно вернуть эти земли государству. Они отказались”,- сказал Пашинян, сообщив о том, что по этому факту возбуждено уголовное дело. Премьер выразил убежденность, что в рамках этого дела будет доказано, что некоторые должностные лица приобрели эти земли путем злоупотребления должностными полномочиями.
“Хочу посоветовать бывшим высокопоставленным чиновникам, которые приобрели имущество и деньги незаконным, коррупционным путем, явиться в правоохранительные органы, дать признательные показания и вернуть эти земли государству”,- сказал Н.Пашинян.
По словам премьера, многие инвестиционные программы не удается реализовать из-за отсутствия территорий. Во многих случаях, когда лица. осуществляющие инвестиционные проекты, обращались к бывшим чиновникам по вопросу продажи указанных земель, те называли сумму, которая в десять раз превышала их себестоимость.
Премьер также обратился к представителям правоохранительной системы, призвав их проявлять последовательность в отношении процессов покупки госимущества, приобретенного незаконным путем.