Դավիթ Սանասարյան «Գյուղացին վճարում է իր օգտագործած ջրի դիմաց, բայց դա տեղ չի հասնում»
Ջրային համակարգի վրա 10.5 միլիարդ դրամի պարտք կա: Կառավարության նիստին հայտնեց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը: Ասաց՝ այս հարցով պետք է զբաղվեն՝ հասկանալու համար այն երբ և ինչպես է գոյացել. «Որովհետև մենք ինչքան քննարկում ենք, քիչ հավանական է, որ գյուղացին չի վճարել: Այստեղ մենք ունենք վարկած, որ լուրջ կոռուպցիոն սխեմաներ են գործել», - նշեց Փաշինյանը:
Ի հավելում վարչապետի խոսքին, պետական վերահսկողական ծառայության պետ Դավիթ Սանասարյանը տեղեկացրեց, որ մարտի 15-ին կներկայացնեն այս ոլորտի ուսումնասիրման արդյունքները. «Գյուղացին վճարում է իր օգտագործած ջրի դիմաց, բայց դա տեղ չի հասնում, հետո վերջում գրում են կորուստի մասին: Հիմնական ձեռագիրը սա է»,- ասաց նա:
Վարչապետը դատախազությանը, իրավապահ մարմինների ներկայացուցիչներին հանձնարարել է լուրջ զբաղվել այս հարցով, քանի որ 2019 թվականի ոռոգման սեզոնը պետք է լինի խիստ կարգապահ սեզոն:
Բնապահպանության նախարար Էրիկ Գրիգորյանն էլ վարչապետին տեղեկացրեց, որ փոքր ՀԷԿ-երի 30 տոկոսի մոտ արդեն տեղադրվել են ջրաչափեր: Ասաց նաև ծրագիր են մշակել, որ բոլոր ՀԷԿ-երը ջրաչափական համակարգ են ունենալու, որը առցանց միացված է լինելու տեղեկատվական համակարգին: Այս դեպքում նախարարությունը իրական համակարգում կստանա ՀԷԿ-երի ծախսած ջրի քանակի մասին տեղեկատվություն:

Давид Санасарян: “Крестьяне платят за воду, которая до них не доходит”
В системе водного хозяйства есть долг в размере 10,5 млрд драмов, сообщил на сегодняшнем заседании правительства премьер-министр Никол пашинян. По словам премьер, этим вопросом нужно заняться, чтобы понять, когда и как образовалась эта задолженность. “Мы много раз обсуждали этот вопрос и приходили к выводу, что маловероятно, чтобы крестьяне не платили. По этому вопросу выдвигается версия о наличии серьезных коррупционных схем”,- сказал Пашинян.
Этой темы коснулся и начальник Государственной контрольной службы Давид Санасарян. По его словам, 15 марта будут представлены результаты проведенного в этой сфере изучения. “Крестьяне платят за воду, которая до них не доходит. В конце все списывают на потери. Такова основная схема действий”,- сказал Д.Санасарян.
Премьер поручил представителям прокуратуры и правоохранительных органов вплотную заняться этим вопросом, поскольку оросительный сезон 2019 год должен отличаться дисциплинированностью.
Министр охраны природы Эрик Григорян сообщил, что 30 процентов малых ГЭС уже оснащены счетчиками воды. Разработана также программа по запуску системы водоизмерения всех ГЭС, которая будет подключена в режиме онлайн к информационной системе. Это позволит министерству получать информацию о количестве воды, используемой ГЭС.