Նիկոլ Փաշինյան. «Զավեշտալի էր հետևել, թե ինչպես են ԱԺ պատգամավորներ պարգևավճարների համար քննադատում կառավարությանը»
Աշխատավարձերը և պարգևավճարները վճարվում են պետական բյուջեով նախատեսված այն միջոցներից, որոնք նախատեսված են հենց պարգևավճարների և աշխատավարձերի համար: Այս մասին ֆեյսբուք ուղիղ եթերում հայտարարեց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը` անդրադառնալով մամուլում տարբեր գերատեսչությունների ղեկավարների կողմից՝ իրենց և իրենց աշխատակիցներին տրամադրված պարգևավճարների մասին հրապարակումներին:
Հիշեցնենք, որ մի քանի մարզպետների և Երևանի քաղաքապետի տրամադրած պարգևավճարների մասին գրել է նաև «Հետք»-ը:
Նիկոլ Փաշինյանն ասում է, որ պետական կառավարման համակարգում պարգևավճարները աշխատավարձի մասն են կազմում: Նրա խոսքով՝ երբ ինքը ստանձնել է կառավարության ղեկավարումը, եղել է ավանդույթ, որ ամեն եռամսյակը մեկ պետական համակարգի աշատողները կամ նրանց մի մասը ստացել են պարգևավճարներ:
«Այս համակարգը վերաբերվել է պետական կառավարման գրեթե ամբողջ համակարգին: Եվ շատ զավեշտալի էր հետևել, թե ինչպես են ԱԺ պատգամավորներ քննադատում մարզպետարաններին կամ կառավարության ներկայացուցիչներին, որ նրանք պարգևավճար են նշանակել: Պատգամավորները չեն ասում, որ դեկտեմբերին իրենք նույնպես ստացել են այդ 13-րդ աշխատավարձը, որը վերջին շատ երկար տարիներին ավանդույթ է»,- ասաց գործադիրի ղեկավարը:
Վարչապետը նշեց, որ երբ ինքը պատգամավոր է եղել, բոլորի նման միշտ ստացել է «13-րդ աշխատավարձը»: Վարչապետի պաշտոնը ստանձնելուց հետո՝ Նիկոլ Փաշինյանը կարգադրել է նույն կերպ շարունակել պարգևավճարների տրամադրումը՝ մինչև լուծվի «աշխատավարձերի հետ կապված թնջուկը»:
«Երբ խոսքը է գնում կառավարության կառուցվածքի փոխվելու և դրա արդյունքում որոշ աշխատատեղեր կրճատվելու մասին, այդ նույն ուժերն ասում են՝ բա էդ մարդկանց սոցիալական վիճակի մասին չե՞ք մտածում: Իսկ երբ նրանք ստանում են 13-րդ աշխատավարձ, ասում են՝ ոնց, էդ իրանց աշխատավարձ եք տալի՞ս: Մենք պետք է կողմնորոշվենք այս հարցում»,- նշեց վարչապետը:
Կառավարության ղեկավարի խոսքով՝ եղել են դեպքեր, որ իրենք տարբեր մասնագետների հրավիրվել են պետական կառավարման համակարգում աշխատելու, ընդհուպ մինչև նախարար, սակայն նրանք հրաժարվել են՝ ցածր աշխատավարձի պատճառով, քանի որ իրենց աշխատավայրերում անհամեմատ ավելի բարձր են վարձատրվում:
«Պետական բյուջեն վարձատրության մաս է պետական կառավարման համակարգի աշխատողների համար, և պետբյուջեն հենց այդ նպատակով էլ այդ գումարը հատկացրել է: Հիմա ասում են՝ բա մարզպետները իրենք իրենց պարգևավճար են նշանակել, էդ նույն է, ոնց որ ասենք կառավարությունը ինքն իրեն աշխատավարձ է տալիս: Բա գործադիր մարմինը իրենք են ու էդ որոշումը իրենք պետք է կայացնեն, և դա ընդամենը աշխատավարձի հավելում է, այն աշխատավարձի, որն ըստ համատարած կարծիքի՝ շատ ցածր է և թույլ չի տալիս, որ պետական կառավարման համակարգում աշխատողները մեծ ջանք գործադրեն»,- ասաց վարչապետը:
Նիկոլ Փաշինյանն ասում է, որ շատ դեպքեր գիտի, երբ մարզպետարաններին դիմած քաղաքացիներին օգնելու համար մարզպետները իրենց գրպանից են գումար հատկացրել, քանի որ մարզպետարանների ֆոնդերը չեն բավարարել:
«Պարգևավճարը որ բաժանում ենք տարվա ամսիներին, ապա ամիսը գալիս է մոտավորապես 50 հազար դրամի աշխատավարձի հավելում: Դա մե՞ծ պրոբլեմ է: Ուրեմն եկեք որոշենք և պետական կառավարման համակարգի աշխատողներին աշխատավարձ չտանք: Էդպես չի լինում, ժողովու՛րդ ջան: Ասում են՝ մարզպետը ինքն իրեն աշխատավարձ է տալիս: Բա ինքն է էդ սուբյեկտը, ո՞վ պետք է տա»,- եզրափակելով պարգևավճարների թեման՝ ասաց Նիկոլ Փաշինյանը:

Pashinyan Counters Criticism of Civil Service Bonuses: "It only works out to 50,000 drams additional per month"
Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan, in a Facebook video posted today, argues that criticism directed toward his government regarding recent revelations of large financial bonuses being issued by certain provincial governors and the Yerevan mayor is unfounded.
Over the past few days, the press and social internet outlets in Armenia have been full of stories about how Ararat Provincial Governor Garik Sargsyan and two others received year-end bonuses roughly equivalent to their monthly salaries.
Hetq broke the story that Ararat Provincial Governor Garik Sargsyan received the largest payment – 690,000 drams (US$ 1,420). His senior aides also received more than they earn monthly.
In his video post, Pashinyan claims that the bonuses should be considered part of wages. He adds that when he assumed the post of prime minister the tradition of paying bonuses to civil servants every quarter was already established.
“It’s nonsensical when I saw MPs criticizing the provincial governors or other government representatives who had issued bonus awards. These MPs don’t say that they too received an extra month of wages last December, which has also been a tradition for years,” Pashinyan says.
In the video, Pashinyan says that when he was an MP everyone in the parliament received an extra month of wages and that, when he became prime minister, he allowed the practice to continue until the “intractable issue of paying wages” was resolved.
Pashinyan also argued that the extra bonuses were needed to attract qualified professionals to work in the government, claiming that some turned down such jobs because of the relatively low salaries.
The main argument posed by Pashinyan in order to counter critics who say that the bonuses are exorbitant and a misuse of taxpayer money, is that the awards have already been computed as expenditures in the state budget as a component of civil service wages, and thus, some are making a mountain out of a molehill.
“When we divide the bonuses by months, it comes to around an additional 50,000 drams per month in salary. Is this a huge problem? Should we decide to stop paying civil servants? That’s not how it works, dear people.”
Pashinyan, however, failed to mentionjust how many civil servants are receiving that additional monthly bonus of 50,000 drams ($103).